Rozmiar: 25397 bajtów
Strona główna O firmie Książki Kontakt[Rozmiar: 1222 bajtów]English version

Sztuka woskiem pisana. Batik w Indonezji i w Polsce

Maria Wrońska-Friend


 • wydanie I
 • Warszawa 2008
 • wybór ilustracji: Maria Wrońska-Friend
 • projekt graficzny: Iwona Miśkiewicz i Zbigniew Karaszewski
 • format: 210 x 275 mm
 • 191 barwnych zdjęć i ilustracji
 • 272 strony
 • oprawa twarda
 • druk i oprawa:
  Drukarnia Naukowo-Techniczna
  Oddział Polskiej Agencji Prasowej SA
  www.dnt.pl
 • ISBN 978-83-920366-4-7
 • cena 69 zł
Batik - jawajska technika barwienia tkanin z zastosowaniem osłony z płynnego wosku, około 1920 r. zdobyła w Polsce ogromną popularność. Batiki wykonywali zarówno zawodowi artyści, wśród nich członkowie stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie, jak i rzesze amatorów. Dogłębne studia batików przywiezionych z Indonezji przez polskich przyrodników (Marian Raciborski, Michał Siedlecki), jak też kolekcja podobnych tkanin w zbiorach Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego przyczyniły się do przeniesienia elementów jawajskiej estetyki, techniki i technologii barwienia do sztuki polskiej. Wynikiem tego był oryginalny styl dekoracyjny, często określany jako jawajsko-krakowski.
W ostatnich latach działalność Akademii Łucznica przyczyniła się do znacznego renesansu tej techniki. Współczesny batik polski to dynamicznie rozwijająca się dziedzina malarstwa woskiem uprawiana przez licznych artystów, nauczana w wielu ośrodkach szkolenia plastycznego i coraz częściej wprowadzana do programów wyższych uczelni.
Przedstawiona praca jest wynikiem wieloletnich badań autorki na wyspach Indonezji, jak również dogłębnej analizy porównawczej kolekcji tkanin w zbiorach wielu muzeów polskich. Książkę ilustrują najwspanialsze przykłady batików jawajskich z kolekcji Rudolfa G. Smenda z Kolonii, uznanej za jeden z najbardziej znaczących zbiorów tych tkanin na świecie. Przykłady batików polskich pochodzą z kolekcji Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz zbiorów prywatnych.


Profesor Irena Huml o książce:

Publikacja Marii Wrońskiej-Friend Sztuka woskiem pisana – porównawcze studium batików jawajskich i polskich – stanowi cenne i długo oczekiwane opracowanie. Napisana z pasją i znawstwem książka wpisuje się w historię spotkań Polski ze sztuką Orientu, będąc pierwszym syntetycznym opracowaniem dawnej i współczesnej twórczości w dziedzinie polskich adaptacji jawajskiej metody zdobienia tkanin. Technika batiku przywieziona pod koniec XIX w. z Indonezji do Europy przez Holendrów szybko zdobyła międzynarodową popularność, wkrótce trafiając również do naszego kraju. Polskie batiki z początku XX w. obok holenderskich zastosowań tej techniki należą do najciekawszych historycznie i artystycznie zjawisk w tej dziedzinie. W ostatnich kilkunastu latach technika batiku ponownie wróciła do łask polskich twórców, a niniejsza książka przedstawia najciekawsze osiągnięcia również i w tym zakresie.

Profesor Irena Huml

Informacja o Autorce
Spis treści
Wstęp
Wprowadzenie prof. Ireny Huml
Zobacz fragmenty: (1), (2), (3), (4), (5)
Ulotka o książce
Spotkania autorskie
[Rozmiar: 1222 bajtów]English version
[Rozmiar: 21232 bajtów]


Copyright by GONDWANA